
LEGYEN HŐSZIVATTYÚS FŰTÉSI RENDSZERE ÁLLAMI TÁMOGATÁSSAL!
- A hitelprogram keretösszege 108 milliárd Ft, a beruházás eredményeként így közel 20 ezer lakás energetikai korszerűsítése valósulhat meg.
- 2024. július 1-től lehet pályázni 2025. december 31-ig (kölcsönszerződés benyújtásának utolsó dátuma), illetve a forrás kimerüléséig.
FELTÉTELEK:
- 1990. december 31-e előtt épült, életvitelszerűen lakott, egy- és többlakásos családi házak energetikai korszerűsítésére lehet igénybe venni.
- A beruházással legalább 30 százalékos energiamegtakarítást kell elérni, amelyet a felújítás előtt és után készült hiteles energetikai tanúsítvánnyal kell igazolni.
- A kölcsönigénylő – adóstárssal együtt – hitelképes kell legyen, nem lehet köztartozása, hitelmulasztása, két hónapnál régebbi közmű-tartozása.
- Az ingatlannal kapcsolatban nem lehet végrehajtási-, vagy vételi jog bejegyezve az ingatlan-nyilvántartásba.
TÁMOGATÁS:
- Házszigetelésre, nyílászárók cseréjére, melegvíz- és fűtésrendszer korszerűsítésére (azaz hőszivattyús rendszer kiépítésére), hőleadó berendezések korszerűsítésére használható fel.
- A támogatás a levegő-víz hőszivattyúkra vonatkozik (levegő-levegő hőszivattyúkra jelenleg nem lehet igénybe venni).
- 1 millió forint saját forrást (önerőt) minden esetben biztosítani szükséges hozzá.
- Finanszírozási összeg: minimum bruttó 2,5 M Ft – maximum bruttó 6 M Ft, amelyet részben kamatmentes hitel, részben vissza nem térítendő támogatás formájában lehet igénybe venni.
- A vissza nem térítendő támogatás utólag 2,5-3,5 millió forinttal csökkentheti a hitelt, melynek megállapítása az ingatlan fekvése szerinti járás átlagjövedelmétől függ.
- A kölcsön futamideje: legfeljebb 12 év, biztosíték nem szükséges.
- Az igényt a lakossági MFB Pontok hálózatán keresztül lehet benyújtani.
IGÉNYLÉS FOLYAMATA:
1.
Igazolások, dokumentumok beszerzése
- Az adós (és adóstárs) érvényes azonosító okmányai (személyigazolvány, lakcímkártya).
- Hiteles és teljes tulajdoni lap.
- Jövedelemigazolás (munkavállalók esetén a pályázati dokumentumok között megtalálható saját formanyomtatvány, vállalkozók esetén NAV jövedelemigazolás).
- NAV adóigazolása a köztartozás mentességről.
2.
Energetikai információk beszerzése
- Hiteles Energetikai Tanúsítvány készítése az épület fejlesztés előtti (kiinduló) állapotára vonatkozóan.
- Energetikai számítás összeállítása a tervezetet a 30%-os energia megtakarításra vonatkozóan.
3.
Statikai vélemény készítése
- A fa-, vályog-, szalma- vagy könnyűszerkezetes ingatlanok esetében minden esetben szükséges.
4.
Pályázati dokumentumok összekészítése
- Pályázati dokumentumok letöltése és kitöltése, illetve a fenti dokumentumokkal együtt összekészítése.
5.
Kivitelezői dokumentumok elkészítése
- A vállalkozói kivitelezési szerződés alapvető feltétele a pályázat benyújtásának.
- A Vetsey Kft. az ÉMI Nkft. ofp.emi.hu oldalán az Otthonfelújítási Programban regisztrált kivitelező, árajánlattal és szerződéskötéssel kapcsolatban keressen minket bizalommal.
6.
Kölcsönigénylés
- A kölcsönigénylés fenti dokumentumainak benyújtása bármely MFB fiókban.
- Az MFB elbírálja az igénylést.
7.
Kölcsönszerződés
- Pozitív hitelbírálat esetén kölcsönszerződés megkötése az MFB-vel.
- Negatív hitelbírálat esetén a beruházást állami támogatásból sajnos nem tudja megvalósítani, azonban az aktuális kedvezményekkel kapcsolatban ebben az esetben is megéri cégünkkel felvennie a kapcsolatot.
8.
Saját forrás elszámolása
- Először minden esetben a saját forrás (önerő) kerül elszámolásra.
- Az önerőbe beleszámolható az energia tanúsítványok elkészítése, a szükséges dokumentumok díja (pl. tulajdoni lap), közjegyzői díj, illetve szükség esetén a statikai szakvélemény készítésének díja.
- Ami ezeken felül marad az önerőből, azt kell először elszámolni az MFB felé a kivitelező által kiállított számlával igazolva.
9.
Finanszírozási mód kiválasztása
- Két féle finanszírozási mód között választhat:
- A) Közvetlen szállítói/vállalkozói finanszírozás: a pályázó az MFB-nél megigényli a beruházáshoz szükséges kölcsönt, maximum 6 millió forintot. Elszámolásra kerül a saját forrás összege, 1 millió Ft. Ezután cégünknek regisztrált kivitelezőként lehetősége van 75 % előleg lehívására. Miután az előleg megérkezik, elkezdődik a kivitelezés szakasza, cégünk elvégzi a hőszivattyús rendszer telepítését. Az elvégzett munkát követően – az előleg lehívásnak megfelelően – kiállítjuk a beruházással kapcsolatos végszámlát és teljesítésigazolást. A Bank elutalja cégünknek a fennmaradó 25% részt a beruházás összegéből, a végszámla alapján.
- B) Utófinanszírozás: a pályázó az MFB-nél megigényli a beruházáshoz szükséges kölcsönt, maximum 6 millió forintot. A teljes beruházást az igénylő saját magának finanszírozza a minimálisan elvárt önerőn felül is, amelyet a Bank a kivitelezés teljesítése után a kölcsönszerződés alapján finanszíroz.
10.
Záró energetikai tanúsítvány elkészítése
- A beruházás végén szükséges elkészíteni és benyújtani, amely igazolja, hogy a beruházással megvalósult a szükséges 30%-os energiamegtakarítás.
11.
Pénzügyi elszámolás
- Az MFB elvégzi a teljes pénzügyi elszámolást.
- Ha a záró energetikai tanúsítvány alapján minden rendben van, megállapítják a teljes fennálló kölcsöntartozást, illetve a vissza nem térítendő támogatás összegét jóváírják, ezzel csökkentve a tartozás összegét.
- Utófinanszírozás esetén a fennálló tartozásban jóváírják a vissza nem térítendő részt, a visszajáró összegből pedig van lehetőség végtörleszteni a kölcsönt.
- Ha nincs végtörlesztés, akkor megkezdődik a kölcsön részletekben történő visszafizetése. A kölcsön bármikor elő- vagy végtörleszthető díjmentesen.
További információk a pályázatról, és pályázati dokumentumok: